02

Mi is az a halal?

Melyik étel minősül Halal-nak (megengedettnek)?
Az összes olyan élelmiszer, melyet az iszlám jog megenged, "Halal"-ként definiálható. Ide sorolható például a szárnyasok mint a csirke, kacsa, liba, stb., amelyeknek tojásai is megengedettnek minősülnek.

Melyik étel minősül Haram-nak (tiltottnak)?
Sokan tudják, hogy az iszlámban a sertéshús fogyasztása tilos. Amit azonban sokan nem tudnak, hogy sok más élelmiszert is kerülni kell, tiltott például elhulott állat húsát fogyasztani, vagy olyan állat húsát, melynek életét más állat oltotta ki. Továbbá tilos olyan állatot fogyasztani, melyet más vallás nevében vágtak le. Egyúttal tiltott a vér vagy a feldolgozott vér fogyasztása is.

Hogyan kell "halal" módon vágni?
Az iszlám jog szerint a földön élő minden állatot egy meghatározott rituálé szerint kell levágni, hogy a hús "halal" maradjon. Ezalatt a muszlim egy muszlim imát (Allah nevében) mond, miközben az állatot egy gyors vágással megöli, mindeközben az összes nemzetközi állatvédelmre vonatkozó vágási előírást és utasítást betartva. 

Melyik ital minősül Haram-nak (tiltottnak)?
Az iszlám az alkohol fogyasztását tiltja. Ez alól kivétel az az alkohol, melyet kizárólag gyógyászati célra használnak és abból alkoholmentes, egykomponensű gyógyszert gyártanak. Az alkoholmentesített italok esetében alapvetően abból kell kiindulni, hogy azok "halal"-ok.  Kivonatok, fertőtlenítők, stb. nem tartoznak az alkoholtilalom alá.